جمعه , 11 اسفند 1402
Breaking News

بهترین استراتژی‌های پرایس اکشن

۴ مورد از بهترین استراتژی‌های پرایس اکشن در معاملات

استراتژی پرایس اکشن

آیا می‌دانید که استراتژی‌های معاملاتی پرایس اکشن (Price Action)، یکی از محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌های معامله در بازار فارکس هستند؟ چه یک تریدر تازه‌وارد هستید و چه سال‌ها تجربه معامله در بازارهای مالی را دارید، باید با تجزیه‌وتحلیل قیمت سهام و تکنیک پرایس اکشن آشنا شده باشید. البته، پرایس اکشن فقط یکی از چندین تکنیک کاربردی برای معامله در بازار فارکس محسوب می‌شود. بااین‌حال، آشنایی با بهترین استراتژی‌های پرایس اکشن، یکی از ساده‌ترین و درعین‌حال قدرتمندترین روش‌ها برای گرفتن دست برتر در بازارهای مالی تلقی می‌شود.

 

به‌هرحال جالب است بدانید که هر اندیکاتور معاملاتی در دنیا از فاکتور «قیمت یا اصطلاحاً پرایس» ریشه گرفته است؛ بنابراین، منطقی است که با تکنیک‌هایی که با قیمت سهام مرتبط هستند، بیشتر آشنا شوید، آن‌ها را یاد بگیرید و از آن‌ها در معاملات خود استفاده کنید. در این مقاله از مجموعه فارکتو با برترین استراتژی‌های پرایس اکشن آشنا می‌شوید که در حال حاضر به ۴ مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد. البته پیش از آن نیاز است که تعریفی مختصر از پرایس اکشن ارائه دهیم تا در ابتدا بدانید که این روش دقیقاً چیست.

 

پرایس اکشن چه مفهومی دارد؟

به‌طورکلی، معامله‌گران یا تریدرهایی که از استراتژی‌های معاملاتی پاریس اکشن استفاده می‌کنند، محدوده‌های تاریخی قیمت یک سهام را مورد بررسی قرار می‌دهند. تریدرها با مطالعه تغییرات قیمتی یک سهام، به یک سری سرنخ‌هایی می‌رسند که احتمالاً پیش‌بینی می‌شود آینده بازار در آینده، آن‌گونه خواهد بود. بهترین استراتژی‌های پرایس اکشن، به تریدرها کمک می‌کنند تا قیمت آتی یک سهام را پیش‌بینی کند و معاملات خود را بر پایه قیمت در طول زمان قرار دهد.

برای استفاده از تکنیک پرایس اکشن، تریدر می‌تواند از الگوهای کندل استیک (candlestick) و سایر الگوها و استراتژی‌ها کمک بگیرد. پرایس اکشن، برای همه معامله‌گران از مبتدی تا حرفه‌ای مناسب خواهد بود و می‌توان آن را در همه بازارهای مالی از جمله فارکس به کار گرفت. تکنیک پرایس اکشن در مجموعه تحلیل تکنیکال تعریف شده است، اما در جریان آن کم‌تر از اسیلاتورها و سایر ابزارهای تحلیلی استفاده می‌شود.

بیشترین تمرکز در بهترین استراتژی‌های پرایس اکشن، روی نمودار قیمت و شکل کندل‌های مختلف است. نکته مهم اینجاست که الگوهای کندل استیک بسیاری وجود دارند، اما باید از میان آن‌ها بهترینشان را برای معاملات موفق و سودآور انتخاب کرد.

 

پرایس اکشن در معاملات بازار فارکس

پرایس اکشن در معاملات فارکس

ازآنجایی‌که بهترین استراتژی‌های پرایس اکشن شامل تجزیه‌وتحلیل تغییرات قیمت در بازه‌های زمانی بازار است، می‌توان آن‌ها را در همه بازارهای مالی استفاده کرد. این مسئله، شامل فارکس، سهام، بازار کامودیتی و اوراق‌قرضه هم می‌شود. با همه این اوصاف، استفاده از پرایس اکشن در معاملات فارکس دارای مزایای متعددی است:

  • امکان معامله در فارکس به‌صورت ۲۴ ساعته در ۵ روز هفته
  • حجم زیاد نقدینگی و معامله در داخل و خارج از بازار فارکس
  • اسپرد پایین و کارمزد کم
  • امکان استفاده از اهرم در معاملات

این موارد فقط بعضی از دلایل محبوبیت معامله در فارکس با بهترین استراتژی‌های پرایس اکشن هستند. در ادامه به ۴ استراتژی مهم پرایس اکشن اشاره خواهیم کرد. از این ۴ استراتژی، ۳ مورد اول برای معاملات نوسانی (swing trading) مناسب‌اند و آخرین استراتژی برای معاملات روزانه (day trading) مخصوصاً اسکالپینگ (scalping) کاربرد دارد.

 

بررسی ۴ نوع از بهترین استراتژی‌های پرایس اکشن

یک استراتژی معاملاتی در بازارهای مالی باید ۳ عنصر مهم را در خود داشته باشد: چرایی معامله، چگونگی آن و اینکه چه چیزی را معامله خواهد کرد. عنصر «چرا»، دلیلی است که شما را برای بررسی بازار فارکس مُجاب می‌کند. اینجاست که الگوها و استراتژی‌های پرایس اکشن به کار می‌آیند و از طریق تجزیه‌وتحلیل قیمت، آینده را پیش‌بینی خواهند کرد. عنصر «چگونگی معاملات»، ابزار مکانیکی سرمایه‌گذاری شما محسوب می‌شود. در اصل، این روشی است که با آن می‌تواند از سرمایه خود محافظت کنید، زیان را به حداقل برسانید و در موقعیت درستی گام بردارید.

عنصر سوم یا بررسی اینکه چه چیزی معامله خواهد شد، نشان می‌دهد که شما در فارکس دقیقاً به دنبال چه هستید. آیا هدف شما از انتخاب بهترین استراتژی‌های پرایس اکشن، معاملات کوتاه‌مدت است یا بلندمدت؟ همه این‌ها به آن بستگی دارد که سرمایه‌گذاری خود را چگونه مدیریت خواهید کرد. باتوجه‌به همه این عناصر ۳ گانه، به سراغ ۴ مورد از بهترین استراتژی‌های پرایس اکشن در معاملات فارکس رفته‌ایم.

 

۱. الگوی کندل استیک چکش (Hammer)

استراتژی هامر در فارکس

استراتژی همر (چکش)، یکی از کاربردی‌ترین الگوهای کندل استیک در فارکس است که برای شناسایی نقاط بازگشتی قیمت یک سهم استفاده می‌شود. این الگو علاوه بر بازار فارکس برای معامله سهام، شاخص‌ها و کریپتوکارنسی یا ارز دیجیتال هم مورداستفاده قرار می‌گیرد. استراتژی همر، مسئله عرضه و تقاضا را در بازار نشانه می‌گیرد و نشان‌دهنده ۲ حالت است: بازگشت بالقوه قیمت و یا تغییر سنتیمنت (احساسات بازار). البته قیمت باید به‌عنوان نشانه تأیید، مومنتوم به دنبال استراتژی چکش یا همر را نشان دهد.

الگوی همر در استراتژی پرایس اکشن، یک سیگنال صعودی است که نشان‌دهنده احتمال زیاد حرکت صعودی بازار نسبت به پایین‌تر را نشان می‌دهد و معمولاً در بازارهای با روند صعودی استفاده می‌شود. همر، یکی از بهترین استراتژی‌های پرایس اکشن، الگویی تک‌کندلی محسوب می‌شود که بادی کوچکی به همراه دارد. بادی کندل همر یکی از این ۲ شکل خواهد بود:

  • صعودی (سبزرنگ) که قمت بسته‌شدن در آن بالاتر از قیمت باز شدن است
  • همر نزولی (قرمزرنگ) که قیمت بسته‌شدن در آن پایین‌تر از قیمت باز شدن است

همر صعودی با اصلاح Bullish Hammer Candlestick و همر نزولی اصطلاحاً با عنوان هنگینگ من یا مرد دار آویز (Hnaging Man) شناخته می‌‎شوند. همچنین، استراتژی‌های معاملاتی فارکس باتوجه‌به الگوی کندلی همر شامل این موارد هستند:

  • استراتژی بالابه‌پایین با همر (Top-Bottom Strategy with Hammer)
  • معامله با سطوح حمایت و مقاومت (Support-Resistance Trading)
  • معاملات روزانه با مووینگ اوریج (Intraday Trading with Moving Average)

 

۲. استراتژی کندل شوتینگ استار (The Shooting Star)

 

استراتژی کندل شوتینگ استار یا ستاره دنباله‌دار، از جمله بهترین استراتژی‌های پرایس اکشن، نوعی الگوی کندل معکوس کوچک را نشان می‌دهد که شبیه چکش معکوس به نظر می‌رسد. این استراتژی در بین تریدرهای پرایس اکشن با عنوان Pin Bar هم شناخته می‌شود و خصوصیات منحصربه‌فردی در قیمت دارد. توجه داشته باشید که تعداد انگشت‌شماری از تریدرها با معاملات معکوس به‌صورت تخصصی آشنا هستند و بعضی از تریدرها با انجام نادرست این استراتژی، تمام سرمایه خود را از دست می‌دهند.

استراتژی کندل شوتینگ استار، یک نوع الگوی نمودار معکوس نزولی محسوب می‌شود که با از یک سایه بلند در بالای کندل، یک سایه پایین و یک بدن کوچک برخوردار شده است. شوتینگ استار، در تحلیل تکنیکال از یک کندل تشکیل شده است. این استراتژی یکی از بهترین استراتژی‌های پرایس اکشن به شمار می‌رود، چرا که تریدر می‌تواند بین ۱۰ تا ۳۰ پیپ ریسک کند و احتمال کسب سود بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ پیپ را داشته باشد. در چنین شرایطی، اگر معامله تریدر با موفقیت انجام شود، ریسک پذیرفته‌شده در معامله، ۲۰ تا ۳۰ برابر سودآور خواهد بود.

 

۳. استراتژی الگوی هارامی (Harami)

استراتژی هارامی

یکی دیگر از بهترین استراتژی‌های پرایس اکشن و نوعی از الگوهای شمعی ژاپنی، الگوی هارامی است که در ساختار کندل استیک بسیار دیده می‌شود. این الگو دارای ۲ نوع صعودی و نزولی است و از ۲ کندل با رنگ‌های متضاد هم تشکیل می‌شود. واژه Harami در زبان ژاپنی به معنی زن باردار است و به همین دلیل، شمع یا کندل اول را مادر و کندل دوم را در این الگو با عنوان بچه نام‌گذاری می‌کنند. همان‌طور که یک مادر، کودکی را باردار است، زایمان می‌کند، در این الگو هم شمع دوم (بچه) روند پیشرو را نشان خواهد داد.

در این نوع از بهترین استراتژی‌های پرایس اکشن، بدنه کندل دوم از بدنه کندل اول کوچک‌تر است و همه ساختار بدنه کندل دوم در ساختار بدنه کندل اول قرار گرفته است. نحوه قرارگیری این ۲ کندل در کنار هم طوری است که شکاف بین بسته‌شدن کندل مادر و باز شدن کندل بچه، شکاف قیمتی را شکل می‌دهد.

در الگوی هارامی، اگر کندل دوم قیمت باز و بسته‌شدن کندل خیلی به همدیگر نزدیک باشد و کندل با بدن کوچک، دوجی را تشکیل دهد، الگوی صلیب هارامی شکل خواهد گرفت. هارامی، یکی از بهترین استراتژی‌های پرایس اکشن، با اینکه جداشدن قیمت از روند قبلی آن را نشان می‌دهد، اما به‌عنوان یک الگوی برگشتی ۱۰۰ درصدی تلقی نمی‌شود.

 

۴. استراتژی اسکالپینگ (Scalping) پرایس اکشن

 

انواع مختلفی از استراتژی‌های معاملاتی اسکالپینگ پرایس اکشن برای تریدهای روزانه در فارکس وجود دارند. با این اوصاف، از آنجایی کخ اسکالپینگ شامل معاملات بسیار کوتاه‌مدت و متعدد در طول روز است، فیلترهای بیشتری برای معاملات پرایس اکشن وجود خواهند داشت. به‌طورکلی، اسکالپینگ یکی از استراتژی‌های معاملات است که اندازه دقیق سود و زیان هر معامله به‌سرعت و در لحظه مشخص می‌شود. چرا که معاملات اسکالپینگ بیشتر از چندین دقیقه طول نمی‌کشند و در فارکس ممکن است به معنای تعیین محدوده ضرر ۳ تا ۵ پیپ و سودآوری ۵ تا ۱۰ پیپ باشند.

هدف از این الگو در بین بهترین استراتژی‌های پرایس اکشن، معامله در جهت روند و در حین پولبک است؛ دقیقاً در زمانی که قیمت شروع به حرکت دوباره در جهت روند می‌کند. به همین دلیل، تریدرها برای تعیین‌کردن زمان ورود به یک معامله باید از الگوهای پوشاننده یا Engulfing استفاده کنند.

 

به‌کارگیری بهترین استراتژی‌های پرایس اکشن در فارکس

استراتژی پرایس اکشن یا به‌طورکلی پرایس اکشن تریدینگ، روشی قدرتمند برای موفقیت در معاملات بازارهای مالی از جمله فارکس است. پرایس اکشن، روشی سیستماتیک برای تجزیه‌وتحلیل بازار در اختیار تریدرها قرار می‌دهد که تمرکز بیشتری را فراهم می‌کند و سودآوری بیشتری هم دارد. هرچقدر تریدر بتواند تمرکز بیشتری روی تحرکات قیمتی داشته باشد، معاملات موفق‌تری هم خواهد داشت. چنین تمرکزی را می‌توان با استفاده از بهترین استراتژی‌های پرایس اکشن به دست آورد که در این مقاله از فارکتو به سراغ ۴ مورد از کاربردی‌ترینشان رفتیم. البته، این نکته را فراموش نکنید که ما به‌صورت مختصر به معرفی این استراتژی‌ها پرداختیم و برای به‌کارگیری آن‌ها باید به‌صورت تخصصی با آن‌ها آشنا شوید.

گردآوری مجموعه‌ای استراتژی‌ها و الگوهای پرایس اکشن، برای پیش‌بینی قیمت سهام و معاملات سودآور در فارکس بسیار مهم است. یکی دیگر از روش‌های مناسب برای تقویت‌کردن دانش معاملات در فارکس، استفاده از یک حساب آزمایشی است تا معاملات را به‌صورت تمرینی انجام دهید. این کار به تریدرهای تازه‌کار فرصت آزمون‌وخطا را می‌دهد تا سرمایه خود را در معاملات واقعی از دست ندهند. ضمناً شما می‌توانید با مطالعه مطالب تخصصی بازار فارکس در وب‌سایت فارکتو، دانش و مهارت خود را تقویت کنید. برای بهره‌مندی از نکات بیشتر، با ما همراه باشید!

۹ تا از بهترین استراتژی ها در فارکس (۲۰۲۳)

Check Also

داوجونز

نماد داوجونز (Dow Jones) چیست؟

نماد داوجونز (Dow Jones) چیست؟ | معرفی کامل نماد جونز در بازار فارکس آشنایی با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *