دوشنبه , 14 اسفند 1402
Breaking News

۹ تا از بهترین استراتژی ها در فارکس (۲۰۲۳)

بازار فارکس (Forex)، بزرگ‌ترین و نقدشونده‌ترین بازار مالی در دنیاست و میانگین حجم معاملات روزانه آن بالغ بر ۶.۶ تریلیون دلار برآورد می‌شود. یعنی چیزی بیشتر از ۲ برابر حجم معاملات در بازار بورس نیویورک! اگر به‌تازگی وارد این بازار مالی شده‌اید و یا قصد دارید، علاوه بر استراتژی کنونی، از استراتژی‌های دیگر هم استفاده کنید، با ما همراه شوید. معاملات بازار فارکس، نیازمند پذیرش ریسک هستند و همین مسئله، چالش‌های بسیاری را برای معامله‌گران یا تریدرها به وجود می‌آورد. بهترین استراتژی ها در فارکس، درواقع به معنای پیداکردن بهترین و مناسب‌ترین سبک معاملاتی است.

به یاد داشته باشید که اگر استراتژی معاملاتی شما در فارکس، آزمایش‌شده و سودآور باشد، می‌توان مطمئن شد که معاملاتتان با کم‌ترین ضرر و بیشترین بازده انجام می‌شوند. هر استراتژی معاملاتی در فارکس به شما نشان می‌دهد که در شرایط مختلف بازار مالی باید چه کاری انجام دهید. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هر استراتژی معاملاتی کارآمد، این است که برای هر موقعیتی در بازار مناسب باشد. در ادامه این مطلب از فارکتو، به سراغ ۹ استراتژی محبوب و سودآور رفته‌ایم که معامله‌گران موفق معمولاً از آن‌ها استفاده می‌کنند.

استراتژی معاملاتی فارکس چیست؟

یک استراتژی معاملاتی (Trading strategy)، مجموعه‌ای از قوانین و مقرراتی است که به تریدر در درک اینکه چه وقتی وارد معامله شود، چگونه آن را مدیریت کند و چه زمانی آن را ببندد، کمک می‌کند؛ بنابراین، انتخاب بهترین استراتژی ها در فارکس، حیاتی و سرنوشت‌ساز است و بسته به اهداف معامله‌گر، می‌تواند بسیار ساده یا خیلی پیچیده باشد.

برای مثال، تریدرهایی که از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند، با قوانین به‌مراتب ساده‌تری در مورد ورود و خروج در معاملات فارکس سروکار دارند. این در حالی است که تریدرهای علاقه‌مند به تحلیل فاندامنتال، کار سخت‌تری نسبت به دیگر معامله‌گران دارند؛ چرا که با قوانین سخت‌گیرانه‌تری روبه‌رو هستند. انتخاب بهترین استراتژی ها در فارکس باعث می‌شود که به ثبات در معاملات دست پیدا کنید و عملکرد دقیقی در بازار مالی داشته باشید.

 

۱۰ نوع مختلف استراتژی‌های معاملاتی فارکس

استراتژی‌های معاملاتی در فارکس، بسته به نوع معاملات و اهداف تریدرها دسته‌بندی می‌شوند که محبوب‌ترینشان عبارت‌اند از:

 • استراتژی معاملاتی بر اساس اندیکاتورهای تکنیکال
 • استراتژی معاملاتی بر اساس باندهای بولینگر
 • استراتژی معاملاتی بر اساس میانگین متحرک
 • استراتژی معاملاتی بر اساس تحلیل تکنیکال و الگوهای قیمتی
 • استراتژی معاملاتی بر اساس اصلاحی فیبوناچی
 • استراتژی معاملاتی بر اساس کندل‌استیک
 • استراتژی معاملاتی بر اساس خط روند
 • استراتژی معاملاتی پرایس‌اکشن
 • اسکالپینگ
 • استراتژی معاملاتی بر اساس تحلیل فاندامنتال

 

انتخاب بهترین استراتژی ها در فارکس

بیایید واقع‌بینانه به دنیای فارکس نگاه کنیم. وقتی که صحبت از انتخاب بهترین استراتژی برای فارکس به میان می‌آید، واقعاً نمی‌توان یک پاسخ مشخص و واحد ارائه داد. انتخاب بهترین استراتژی ها در فارکس باید باتوجه‌به تریدرها و اهدافشان معرفی شوند. به عبارت ساده‌تر، شما باید شخصیت خودتان را در نظر داشته باشید و سپس باتوجه‌به چیز یا چیزهایی که می‌خواهید، بهترین سیستم معاملاتی را برگزینید. فراموش نکنید، آنچه که برای معامله‌گران دیگر خوب است، لزوماً برای شما کارساز نیست. حتی برعکس، استراتژی‌هایی که دیگران آن‌ها را رد کرده‌اند، ممکن است برای شخص شما مناسب تلقی شود.

با همه این اوصاف، برای انتخاب بهترین استراتژی باید آن را در عمل امتحان کرد. برای مثال، شما می‌توانید از بین ۱۲ استراتژی معرفی‌شده، چند مورد را امتحان، بعضی را حذف و یکی را انتخاب کنید. پیش از اینکه وارد بحث‌های تخصصی‌تر بشویم، بهتر است که با این مفاهیم در مورد تایم فریم بیشتر آشنا شوید:

 • تایم فریم‌ها کوتاه‌مدت (Short term timeframes)، شامل نمودارهای ۶۰ دقیقه‌ای، ۳۰ دقیقه‌ای، ۱۵ دقیقه‌ای، ۵ دقیقه‌ای و یک‌دقیقه‌ای هستند
 • تایم فریم‌های بلندمدت (Long term timeframes) هم شامل نمودارهای ۴ ساعته، روزانه، هفتگی و ماهانه می‌شوند

 

کاربردی‌ترین و بهترین استراتژی ها در فارکس

در ادامه، لیستی از استراتژی‌های معاملاتی محبوب را جمع‌آوری کرده‌ایم که می‌توانید با امتحان هرکدام در عمل، بهترینشان را برای معاملات خود انتخاب کنید. استراتژی‌هایی که در این مطلب معرفی می‌شوند، از نظر بسیاری از تریدرها و کارشناسان بازارهای مالی، برای معاملات در سال ۲۰۲۳ و سال‌های آتی مناسب هستند. البته، این استراتژی‌ها فقط بخشی از همه استراتژی‌هایی‌اند که توسط تریدرها در بازار مالی فارکس مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 

۱. استراتژی معاملاتی بر اساس پرایس‌اکشن

پرایس‌اکشن (Price Action)، یکی از بهترین استراتژی ها در فارکس است که طبق آن، تصمیمات معاملاتی برای خریدوفروش یک نوع دارایی، طبق نوع حرکت قیمت آن گرفته می‌شوند. اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال مثل اندیکاتورهای RSI و مک دی (MACD) در این استراتژی معاملاتی جایی ندارند و همه تصمیمات باید باتوجه‌به چگونگی حرکت قیمت در نمودار گرفته شوند.

استراتژی پرایس‌اکشن، انواع مختلفی دارد؛ برای مثال، استراتژی پرایس‌اکشن Al Brooks یکی از بهترین استراتژی ها در فارکس محسوب می‌شود که البته نیازمند آموزش تخصصی و تجربه است. از جمله ویژگی‌های مثبت استراتژی پرایس‌اکشن، سادگی چارت یا نموداری است که شما باید از آن استفاده کنید؛ بنابراین، اگر معامله‌گر تازه‌واردی هستید که به‌تازگی وارد بازار مالی شده‌اید، می‌توانید بدون نیاز به اندیکاتورهای مختلف و پیچیده، از پرایس‌اکشن استفاده کنید.

۲. استراتژی ترند یا خط روند

استراتژی‌های معاملاتی بر اساس ترند (Trend) یا خط روند، یکی دیگر از روش‌های محبوب برای معامله در فارکس هستند. تریدر، با استفاده از این استراتژی، موقعیت‌های مناسب معاملاتی را در جهت حرکت روند کنونی بازار پیدا می‌کند. فلسفه این استراتژی در این است که ادامه حرکت دارایی موردنظر در جهت موافق روند، بیشتر از تغییر ناگهانی آن است. حالا اینکه حرکت ادامه‌دار دارایی موردنظر به سمت بالا و یا پایین است، چیزی است که تریدر باید در مورد آن تحلیل و بررسی داشته باشد.

برای بررسی روند یک جفت‌ارز در فارکس از طریق این استراتژی می‌توان از راهکاری دیگر مثل میانگین متحرک هم استفاده کرد. برای مثال، وقتی که میانگین متحرک ۵۰ روزه از میانگین متحرک ۲۰۰ روزه کم‌تر است و خط روند روبه‌پایین حرکت می‌کند، می‌توان انتظار نزولی روند را داشت. برای استفاده از این استراتژی معاملاتی لازم است که با اصطلاحات تخصصی آن مثل آپ ترند (Uptrend) و داون ترند (Downtrend) آشنا شوید.

 

۳. اسکالپینگ (Scalping)

استراتژی اسکایپ یا اسکالپینگ، برای افرادی که حوصله یا وقت صبرکردن ندارند، از جمله بهترین استراتژی ها در فارکس محسوب می‌شود. معاملاتی که در اسکالپینگ انجام می‌شوند، در طول روز به نتیجه خواهند رسید و تایم فریم‌های آن کوچک‌تر و تعداد معاملات هم بیشتر هستند. فلسفه استراتژی اسکالپینگ این است که معاملات با سود کم اما با تعداد زیاد انجام شوند تا در مجموع سود قابل‌توجهی انباشته شود.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این استراتژی، ازبین‌نرفتن ارزش یک دارایی در بلندمدت و تأثیرگذاری عوامل خارجی روی قیمت آن است. چرا که در استراتژی اسکالپینگ، همه معاملات روزانه هستند و سرمایه‌گذاری بلندمدت که باعث نوسان ارزش یک دارایی می‌شود، در آن جایی ندارد. اگر تازه‌وارد هستید و هنوز تجربه زیادی در مورد فارکس ندارید، بهتر است که فعلاً از اسکالپینگ استفاده نکنید. فشار و بار روانی ناشی از اسکالپینگ زیاد است و ممکن است شما تحمل این فشار را نداشته باشید.

 

۴. استراتژی معاملات روزانه در فارکس

یکی دیگر از بهترین استراتژی ها در فارکس، با عنوان ترید روزانه یا دی تریدینگ (Day trading) شناخته می‌شود که مثل استراتژی اسکالپ، در طول یک روز به نتیجه می‌رسد. بیشتر معامله‌گران با استفاده از این استراتژی به سراغ تایم فریم‌های خیلی کوتاه مثل تایم فریم‌های ۱۵ دقیقه‌ای و ۶۰ دقیقه‌ای می‌روند تا معاملاتشان سریع‌تر انجام شود.

برای شروع معاملات روزانه در فارکس، به‌جای بهره‌مندی از اسکالپینگ می‌توانید از دی تریدینگ کمک بگیرید. این روش، از جمله بهترین استراتژی ها در فارکس برای افرادی است که نمی‌خواهند معاملاتشان را به‌روز دیگری موکول کنند.

 

۵. استراتژی معاملاتی پوزیشن تریدینگ

بیایید کمی از استراتژی معاملات در طول روز فاصله بگیریم و به سراغ استراتژی پوزیشن تریدینگ (Position trading) یا «معامله‌گری موقعیتی» برویم. این روش، یکی از بهترین استراتژی ها در فارکس برای تریدرهایی است که می‌خواهند در بلندمدت به سود برسند و نوسانات روزانه یک دارایی در طول روز برایشان اهمیتی ندارد. بسیاری از دارایی‌های بازار فارکس با گذشت زمان به سود می‌رسند و ارزششان بیشتر می‌شود. برای معامله این نوع دارایی‌ها بهتر است که از استراتژی پوزیشن تریدینگ استفاده شود.

پوزیشن تریدینگ، معمولاً شامل سودآوری در روندهای طولانی‌مدت هفتگی، ماهانه و حتی سالانه است. اگر تجربه کافی در بازار مالی دارید و صبر و حوصله‌تان زیاد است، می‌توانید از این استراتژی معاملاتی برای کسب سود در آینده نزدیک استفاده کنید.

 

۶. استراتژی معاملاتی در زمان انتشار خبر

برای یک تریدر، آگاهی از اخبار جدید و مطالب داغ در مورد نوسانات بازار فارکس خیلی مهم است. باتوجه‌به این نکته، نوعی استراتژی معاملاتی وجود دارد که در زمان انتشار اخبار جدید مورداستفاده قرار می‌گیرد. تریدر، با این استراتژی در زمان انتشار اخبار مهم تلاش می‌کند که بهترین انتخاب معاملاتی‌اش را بگیرد.

برای مثال، معامله‌گر در زمان انتشار خبر در مورد افزایش نرخ تورم، سریعاً دست‌به‌کار می‌شود و یکی از دارایی‌هایی که تورم روی آن تأثیر می‌گذارد را معامله می‌کند. به همین دلیل، این استراتژی به‌عنوان یکی از بهترین استراتژی ها در فارکس برای علاقه‌مندان به اخبار محسوب می‌شود.

البته، فراموش نکنید که این استراتژی با ریسک بالا و نوسان زیاد همراه است و می‌تواند افزایش اسپرد (Spread) را هم به همراه داشته باشد. به همین دلیل، اگر از این استراتژی استفاده کردید و نتیجه با آن چیزی که انتظار داشتید فرق داشت، اصلاً تعجب نکنید.

 

۷. استراتژی معاملات در محدوده

استراتژی معامله در محدوده (Range)، از جمله بهترین استراتژی ها در فارکس برای معامله یک جفت‌ارز در محدوده‌ای مشخص به شمار می‌رود. تایم فریم معاملاتی شما در این استراتژی باتوجه‌به تایم فریم می‌تواند بین ۲۰ تا چند صد پیپ باشد. برای استفاده دقیق از استراتژی معامله در محدوده به عاملی با عنوان «حمایت و مقاومت» نیاز دارید که توانایی کنترل افزایش و کاهش قیمت جفت‌ارزها را دارد.

اگر می‌خواهید از این استراتژی استفاده کنید، باید جفت‌ارزهایی را در نظر داشته باشد که در این لحظه، هیچ روندی ندارند. شما می‌توانید با نگاه کردم به چگونگی حرکت‌کردن قیمت دارایی موردنظرتان نگاه کنید و به سراغ اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال (مثل اندیکاتور میانگین متحرک) بروید. حالا باید محدوده‌ای را که قیمت در حال حاضر روی آن گیرکرده است را بشناسید. در نهایت، به‌عنوان تریدر می‌توانید در مقاومت‌ها به یک فروشنده و در حمایت‌ها به یک خریدار باهوش تبدیل شوید و معامله کنید.

 

۸. استراتژی معاملاتی ضد روند

استراتژی ضد روند یا Counter trend، یکی از بهترین استراتژی ها در فارکس برای شرایطی است که موقعیت معاملات در خلاف جهت روند کنونی بازار اتفاق می‌افتند. این استراتژی، دقیقاً برعکس فلسفه استراتژی خط روند است و طبق آن، تصور می‌شود که روندها در یک یا چند نقطه برخلاف جهت اصلی یا ترند، دچار نوشان خواهند شد. پیش‌بینی‌کردن این روندها و انجام معاملات در نقطه درست، باعث سودآوری خواهد شد و از این لحاظ به‌عنوان یکی از بهترین استراتژی ها در فارکس محسوب می‌شود.

البته، نکته منفی این استراتژی در آن است که در صورت درست نبودن پیش‌بینی، خسارات مالی آن وحشتناک خواهند بود. برای مثال، فرض کنید که قیمت جفت‌ارز EUR/USD، به سمت بالا در حرکت است و از قیمت ۱.۲۰۰۰ به ۱.۲۱۰۰ تغییر پیدا کرده است. در این شرایط، روند صعودی است و باتوجه‌به استراتژی ضد روند، تحلیل می‌کنید که بازار در اوج است و به‌زودی روند نزولی را طی خواهد کرد. با این تحلیل‌ها، می‌توانید وارد معاملات فروش شوید و معامله فروش را در محدوده قیمتی ۱.۲۱۰۰ باز کنید.

۹. استراتژی معاملاتی نوسانی

استراتژی Swing trading یا نوسانی، بهترین استراتژی ها در فارکس برای سودآوری از نوسان‌های کوتاه‌مدت است. برای استفاده از این استراتژی باید از تحلیل تکنیکال، نقاط ورود و خروج و استاپ لیمیت (Stop Limit) کمک بگیرید. برای درک بهتر این استراتژی به مثالی که در ادامه بررسی می‌کنیم، توجه کنید.

تصور کنید که قیمت جفت‌ارز EUR/USD در بازه نوسانی مشخصی در حال حرکت است. شما می‌توانید ۲ حرکت معاملاتی را انجام دهید. اول اینکه وقتی قیمت به سمت حد پایین بازه نوسانی یا حمایت حرکت می‌کند، معامله خرید را باز کنید. دوم اینکه وقتی قیمت به سمت حد بالای بازه نوسانی یا مقاومت حرکت کرد، معامله فروش را باز کنید.

مثلاً اگر جفت‌ارز EUR/USD در بازه نوسانی ۲.۳۰۰ و ۲.۰۰۰ در حال حرکت است، اگر قیمت از ۲.۳۰۰ به بالا حرکت کند و به ۲.۵۰۰ برسد، می‌توانید معامله خرید را باز کنید تا به سود برسید. اگر هم قیمت به سمت ۲.۰۰۰ حرکت کند و به نقطه مقاومت برسد، باید معامله فروش را باز کنید. روش Swing trading، از جمله بهترین استراتژی ها در فارکس محسوب می‌شود که معامله‌گر را از ضررهای معاملاتی دور می‌کند.

 

شکار معاملات با بهترین استراتژی ها در فارکس

در این مقاله با ۹ تا از کاربردی‌ترین و بهترین استراتژی ها در فارکس آشنا شدید که در حال حاضر توسط تریدرهای موفق استفاده می‌شوند. برای انتخاب یک استراتژی کاربردی باید به نوع معاملات، نحوه سودآوری، نوع سرمایه‌گذاری و میزان تجربه‌ای که از فارکس دارید نگاه کنید. ما در مجموعه فارکتو، تخصصی‌ترین مطالب بازار فارکس را در اختیارتان قرار می‌دهیم و تجربیاتمان را با شما به اشتراک می‌گذاریم!

Check Also

فیبوناچی چیست؟

فیبوناچی یا لئوناردو بناچی پیزانو، یک ریاضیدان ایتالیایی بود که در قرون وسطی زندگی می‌کرد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *